Kontakt:
info@visitelva.ee
www.visitelva.ee

Vapramäe- Vellavere -Vitipalu matkarajad

Vapramäe loodusmaja

GPS 58°15’10” N, 26°27’42” E

Nõo vald Tartumaa

Tel: +372 508 8359, +372 525 4172

sihtasutus@vvvs.ee

www.vvvs.ee

Vapramäe-Vellavere-Vitipalu SA on mittetulundusühing, mis tegeleb loodus­hariduslike ürituste, retkede, matkapakettide läbiviimisega. Vapramäe, Vellavere ja Vitipalu on kauni loodusega alad, mis on ühendatud matkaradade võrgustikuga. Teenuseid osutatakse eelneval kokkuleppel.

• Loodusmatkad, matkapaketid

• Loodusõppeprogrammid

• Matkaradade ja puhkekohtade hooldamine oma piirkonnas

• Keskkonna- ja terviseteemaliste ürituste korraldamine

• Looduspuhkus – pikniku- ja telkimiskohad, matkaonn, vaatetorn, nõiamaja, loodusmaja

Matkad ja õppeprogrammid aastaringselt

Vapramäe- Vellavere -Vitipalu matkarajad

Vapramäe, Vellavere ja Vitipalu on kolm kauni loodusega kohta Elva ümbruses. Neid seob omavahel tihe õppe-, matka- ja spordiradade ning puhkekohtade võrk ning regulaarselt korraldatavad matkasarjad.

Vapramäe ja Vitipalu on Elva jõe äärsed mitmekesise reljeefiga metsased maastikukaitsealad, mis sobivad nii suviseks kui talviseks puhkuseks. Elva jõgi ühendab kolme matkapiirkonda ja on sobilik ka veematkadeks.

Vapramäe matkaradade alguses asub Vapramäe Loodusmaja. Loodusmajas saab tutvuda ekspositsiooniga, mängida loodusmänge, läbi viia seminare või muid loodusharidusliku teemaga koosviibimisi. Vapramägi on riikliku kaitse all alates 1959. aastast. Mägi on pinnamoelt vahelduv, selle nõlvad kohati väga järsud, mille tõttu on Vapramäge peetud vanaks eestlaste linnuseks. Mäe nimigi tulenevat hukkunud  pealiku Vapra järgi. Absoluutne kõrgus ~78 m, suhteline kõrgus mäe jalamil voolava Elva jõe veepinna suhtes umbes 40 m. Vapramäe kohta on mitmeid legende ja rahvapärimusi, sealhulgas olla siin Kalevipoeg tapnud koletise Tõra.

Vapramäe matkaradade kaart

Vapramäel leiab tegevust igal aastaajal: suvel saab erinevatel matkaradadel kõndida, talvel suusatada.  Pärast Vapramäge keerake Tartu – Valga maanteelt paremale, kust poolteise kilomeetri pärast jõuate Vellavere külla.

Vellaveres asub väike loodusmaja, külakiige ja matkarajaga.  Vellaveres saab matkata “Tervislike eluviiside” matkarajal, kiikuda külakiigel ja pidada piknikku lõkkeplatsil. Kiigeplatsi juures olevat Loodusmaja saab kasutada ettetellimisel. 
Vellavere jalgrattarajad on 8 ja 13 km pikad. Radadele on ehitatud telkimis–, puhke– ja piknikukohti.

Vellavere matkaradade kaart

Elva-Vitipalu kaitsealal asub kõige pikem matkarada 14.4 km, võimalik on liikuda ka 2, 5 km pikkusel Viti järve matkarajal, kus asub vaatetorn ja Ürgoru liivakallas mõnusa piknikupaigaga. Lisaks on 2 km pikkune Seikluste rada, kus asub nn “Nõiamaja”, haldjakujud raja ääres ja madalseiklusrada ronimishuvilistele.

Vitipalu matkaradade kaart

Kaugus Elvast matkaradadeni: 2-7 km